Prečo som na svete rád/rada
19. ročník
Hlavný organizátor Národné osvetové centrum v spolupráci s Kanceláriou Národnej rady Slovenskej Republiky a občianskym združením Prečo som na svete rád/rada otvorili 19. ročník Celoslovenského protidrogového výtvarného projektu s medzinárodnou účasťou Prečo som na svete rád/rada. Je to kľúčový projekt Ministerstva kultúry SR k prevencii drogových závislostí. Nad projektom prevzali záštitu Pavol Paška, predseda Národnej rady Slovenskej republiky a Marek Maďarič, minister kultúry Slovenskej republiky.
Projekt podporujú: Ministerstvo kultúry SR (slovenská časť projektu), Ministerstvo vnútra SR (slovenská časť projektu) a Ministerstvo zahraničných vecí SR (zahraničná časť projektu).
Najvýznamnejšie ocenenia projektu:
Cena OSN (Viedeň, New York, 1998), Cena predsedu Národnej rady SR, Cena podpredsedníčky vlády SR pre európsku integráciu, Cena podpredsedu vlády SR – predsedu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog, Cena ministra kultúry SR, Cena ministra vnútra SR, Cena ministra zahraničných vecí SR, Cena riaditeľa Protidrogového fondu, Cena Protidrogového fondu – Protidrogový čin roka, Cena riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru
Nad projektom v jeho histórii prevzali záštitu:
Sergei Ordzhonikidze – generálny riaditeľ Úradovne OSN v Ženeve (2005), Rudolf Schuster – prezident Slovenskej republiky (2000), Mária Kadlečíková – podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu (2002), Pavol Paška – predseda Národnej rady SR (2010), minister zahraničných vecí Ján Kubiš (2008), František Ružička – veľvyslanec SR v Poľsku (2006)
Keďže projekt dlhodobo patrí medzi kľúčové projekty Ministerstva kultúry SR, zamerané na redukciu požiadavky mládeže po drogách, každoročne nad ním preberá záštitu minister kultúry: Rudolf Chmel (2003, 2004, 2005), František Tóth (2006), Daniel Krajcer (2011) a Marek Maďarič (2007, 2008, 2009, 2010, 2012).
História projektu
História projektu sa začala v Bratislave v roku 1994, keď vznikla prvotná myšlienka realizovať projekt takéhoto zamerania. V roku 2013 uskutočňujeme jeho devätnásty ročník.
Viac ako 20 277 autorov, slovenských a zahraničných chlapcov a dievčat vo veku od 14 do 18 rokov, v histórii projektu v národných kolách súťaže vyjadrilo prostredníctvom výtvarnej výpovede svoj postoj k drogám a k závislosti. Do súťaže sa aktívne zapojili aj mladí ľudia z Fínska, Talianska, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Nórska, Poľska a Malty. Výber prác vo forme putovnej výstavy reprezentoval myšlienku projektu vo vyše 570 reprízach výstavy na Slovensku, v Maďarsku (Gyır), Bulharsku (Sofia), v Rakúsku (Viedeň, OSN), vo Fínsku (Helsinki), v USA (New York, OSN), v Austrálii (Canberra, Sydney, Adelaide, Tasmánia), v Nórsku (Oslo, Trondheim, Molde), Francúzsku (Rada Európy, Štrasburg), Poľsku (Varšava, Ciechanów, Poswin), vo Veľkej Británii (Londýn), vo Švajčiarsku (Ženeva, OSN), v Uzbekistane (Taškent, Buchara, Samarkand a Navoi) a v Taliansku (Rím).
K dozaista najvýznamnejším úspechom patrí, že sme náš pôvodný slovenský projekt štyrikrát prezentovali v zahraničí na najvyššej úrovni: na pôde Organizácie Spojených národov vo Viedni a New Yorku (1998), v Ženeve (2005, k projektu bol vydaný oficiálny plagát OSN), ako aj na pôde Rady Európy v Štrasburgu (2007) pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európy. Výstavu osobne poctil svojou prítomnosťou p. Terry Davis, generálny tajomník Rady Európy.
Motívy víťazných diel sa každoročne používajú ako predloha pri výrobe tričiek, šiltoviek, plagátov, kalendárov, pohľadníc, puzzle a iných artefaktov, ktoré slúžia realizátorom projektu ako ocenenia pre najlepších súťažiacich a následne v putovnej výstave, ktorá sa každoročne uskutočňuje za vynikajúcej spolupráce s regionálnymi osvetovými a kultúrnymi strediskami v Slovenskej republike.
Dôležitým partnerom slovenskej časti projektu bude už po desiaty rok Národná rada Slovenskej republiky, na pôde ktorej sa koná vyhlásenie výsledkov a slávnostná vernisáž výstavy za účasti ocenených autorov a ďalších významných hostí.
Významnými partnermi v zahraničnej spolupráci na projekte sa stali stále misie SR pri OSN a zastupiteľské úrady SR v zahraničí.
Už len rok nás delí od jubilejného dvadsiateho ročníka tohto ojedinelého projektu. Zapíšete sa aj vy do jeho histórie?
PROPOZÍCIE
devätnásteho ročníka výtvarného projektu s protidrogovým zameraním
Projekt sa realizuje v troch rovinách:
- celoštátna tematická výtvarná súťaž,
- celoštátna putovná výstava vybraných prác, ktorá iniciuje sprievodné podujatia,
- prezentácia výtvarného umenia slovenskej mládeže vo veku od 14 do18 rokov a protidrogového posolstva projektu v zahraničí, zahraničná spolupráca na projekte.
CIELE SÚŤAŽE
- zdôrazniť prioritný význam primárnej prevencie drogových závislostí so zameraním na legálne drogy (alkohol, tabak, lieky…) a ilegálne drogy;
- posilňovať hodnotový systém mládeže na princípe rovesníckeho pôsobenia;
- pôsobiť na vytváranie aktívneho protidrogového postoja;
- celoštátnou putovnou výstavou iniciovať iné tematické protidrogové edukačné aktivity;
- prispievať k pozitívnemu zviditeľňovaniu Slovenskej republiky v zahraničí
TÉMA VÝTVARNÝCH PRÁC
PREČO SOM NA SVETE RÁD/RADA
TERMÍN A MIESTO VYHLÁSENIA VÝSLEDKOV SÚŤAŽE
5. júna 2013 (pri príležitosti Medzinárodného dňa proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi, OSN – 26. jún 2013), Bratislava, výstavné priestory Národnej rady SR – Galéria na západnej terase Bratislavského hradu)
SÚŤAŽNÉ PODMIENKY PLATNÉ PRE SLOVENSKÚ REPUBLIKU
- Súťažiť môžu so svojimi výtvarnými prácami dievčatá a chlapci žijúci na území Slovenskej republiky vo veku od 14 do 18 rokov.
- Organizátori vyhlasujú tieto súťažné kategórie:
– maľba, kresba, grafika, počítačová grafika + koláž, návrh na plagát, pohľadnicu a tričko;
– školy umeleckého zamerania, detské domovy a diagnostické centrá, špeciálne školy, základné školy;
– prvých tristo zaslaných prác. - Organizátori na návrh poroty udeľujú autorom výnimočných výtvarných prác prestížne mimoriadne ocenenia.
- Súťažiť môžu iba plošné práce do rozmeru A2.
- Výtvarné práce zaslané do súťaže sa nesmú prezentovať ani prihlásiť do inej súťaže a nesmú sa používať na iné účely ani v rámci iných komerčných a nekomerčných aktivít, a to až do termínu oficiálneho zverejnenia výsledkov súťaže.
- Súťaž je neanonymná, každý účastník môže zaslať maximálne 2 výtvarné diela, organizácia (škola, detský domov a pod.) maximálne 10 súťažných prác vybratých na základe vlastného výberu.
- Organizátori súťaže prihlásené výtvarné práce autorom nevracajú. Môžu ich použiť na prezentáciu a propagáciu projektu Prečo som na svete rád/rada na Slovensku i v zahraničí.
- Porota má právo v prípade, ak práce nedosahujú požadovanú úroveň, niektoré z miest v konkrétnej kategórii neudeliť, prípadne v jednej kategórii udeliť niekoľko prvých, druhých alebo tretích miest.
- Národné osvetové centrum ako hlavný organizátor si vyhradzuje právo na nekomerčné, komerčné aj iné použitie výtvarných prác prihlásených do súťaže. Účastníci súťaže dobrovoľne povoľujú vyhlasovateľovi súťaže použitie svojich autorských práv, a to bez časového a teritoriálneho obmedzenia.
- Zverejnenie výsledkov súťaže sa uskutoční na vernisáži výstavy v Národnej rade SR a prostredníctvom médií. Víťazi jednotlivých kategórií budú písomne pozvaní na vernisáž, ktorá sa bude konať 5. júna 2013.
- Výtvarné práce treba vo vlastnom záujme označiť takto:
na obálke: Prečo som na svete rád/rada
meno a priezvisko, vek, e-mailový kontakt, názov školy, resp. inštitúcie, ktorá viedla autora k tvorbe, telefón a adresa, meno pedagóga, ktorý autora viedol k tvorbe, adresa bydliska a telefón, názov práce, výtvarná technika, súťažná kategória - Uzávierka súťaže je 30. apríla 2013. Dátum poštovej pečiatky na obálke odoslaného diela rozhoduje o dodržaní termínu a následnom zaradení do súťaže.
Pozor! Porota môže navrhnúť organizátorom udeliť špeciálnu cenu najmenej trom prácam z prvých tristo zaslaných prác. Preto neváhajte a zasielajte práce priebežne, a nie až pred uzávierkou. Získate tak dvojnásobnú šancu na umiestnenie, pretože prvých tristo prác bude opäť zaradených do odborného výberu.
Zasadnutie odbornej poroty sa uskutoční 7. mája 2013 v Národnom osvetovom centre.
Označené práce treba poslať na adresu:
Národné osvetové centrum
Námestie SNP 12
812 34 Bratislava 1
POZNÁMKY K TVORBE
Do súťaže nebudú zaradené práce s rasovými predsudkami, rasistickými motívmi alebo inými podobnými indíciami (hákový kríž a podobne).
Práce je vhodné stavať napríklad na konfrontácii života s drogou a triezveho, zdravého životného štýlu. Odporúčame zamerať pozornosť aj na problematiku legálnych drog – alkohol, tabak, lieky a aj moderných tzv. nelátkových závislostí (patologické hráčstvo, nakupovanie, poruchy príjmu potravy, tzv. komunikačné závislosti – chat, internet, mobil a pod.).
Pri voľbe námetu vám radi pomôžu koordinátori prevencie drogových závislostí v školách a pracovníci prevencie v regionálnych osvetových a kultúrnych zariadeniach.
AKÁ JE MOTIVÁCIA NA TVORBU, PREČO SA NA SÚŤAŽI ZÚČASTNIŤ?
- osobná účasť víťazov na náklady organizátorov na odovzdávaní cien v Národnej rade SR a prevzatie prestížnych ocenení – diplom a vecná cena;
- možnosť prezentácie práce na výstave v Národnej rade SR a následne na putovnej výstave, ktorá sa predstaví najmenej v 20 reprízach v mnohých mestách Slovenska;
- využitie výtvarného námetu práce pri výrobe sprievodných propagačných materiálov k projektu (napríklad nástenný kalendár, puzzle, pohľadnica, potlač trička, vreckový kalendárik a i.) s uvedením mena autora;
- možnosť prezentácie práce na výstave v zahraničí, za istých podmienok aj účasť autora na výstave v partnerskej krajine projektu.
Kontakt:
PhDr. Ingrid Hupková, PhD.
generálna manažérka projektu
Národné osvetové centrum, Nám. SNP 12, 812 34 Bratislava 1
0918 817 130,
hupkova@nocka.sk